Ekologiczni kolędnicy misyjni z Poronina dla dzieci w Amazonii 2019

26 grudnia 2019 r. w kościele w Poroninie Ksiądz Proboszcz pobłogosławił dzieci i młodzież, którzy w kilku grupach wyruszą z kolędą misyjną.  Każdego roku dzieci kolędnicy podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. W tym roku polscy kolędnicy misyjni odwiedzając domy w Białym Dunajcu, Poroninie i Suchym, będą pomagać swoim rówieśnikom w Amazonii.

Trudne warunki życia w amazońskiej dżungli czyni je bezbronnymi wobec licznych problemów. Szczególną uwagę zwraca na problem wykorzystywania dzieci do pracy często niebezpiecznej i szkodliwej dla ich zdrowia. Jednym z ich zajęć jest handel. Dzieci sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. W tym celu podpływają maleńkimi łódeczkami do ogromnych statków i wspinają się na pokład. Moment wejścia i zejścia ze statku jest bardzo niebezpieczny. Wykonując taką pracę, ryzykują zdrowie i życie.

Tegoroczny plakat i pamiątka kolędowania nawiązują do Amazonii – płuc Ziemi, zwracając uwagę na więzi łączące człowieka z przyrodą, którą należy szanować i odpowiedzialnie z niej korzystać, a także na wzajemne zależności pomiędzy mieszkańcami różnych części świata. Wspierając nawzajem siebie i naszą planetę, wszyscy zyskujemy. Walcząc ze sobą i niszcząc przyrodę z powodu egoistycznych interesów i zachłanności, wszyscy tracimy.

W tym roku polscy kolędnicy misyjni będą głosić Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, który przyniósł ludziom orędzie zbawienia oraz prawo miłości i przebaczenia. „Mali misjonarze” poproszą również o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz zwrócą uwagę na potrzebę troski o lasy i przyrodę.