Dzień Chorego w Poroninie z Matką Boską Jaworzyńską z Wiktorówek

W ramach roku jubileuszowego 160-lecia obecności Królowej Tatr na Wiktorówkach (1861-2021), Ojcowie Dominikanie odwiedzają podhalańskie parafie z figurą Matki Boskiej Jaworzyńskiej. W parafii Poronin okazją do świętowania jubileuszu był parafialny dzień chorych. Uroczystej Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych przewodniczył o. Marek Kosacz.

W kazaniu przypomniał o niezwykłym różańcu ofiarowanym Matce Boskiej Jaworzyńskiej przez Jana Pawła II. Różaniec ma cztery medaliki. Każdy medalik upamiętnia wydarzenie z życia Papieża Polaka: na pierwszym jest Matka Boża Nieustającej Pomocy z datą chrztu; drugi z Matką Bożą na Piasku z datą święceń kapłańskich; trzeci z Matką Bożą Kodeńską z datą święceń biskupich; czwarty z Matką Bożą Częstochowską z datą wyboru na papieża. Kaznodzieja zachęcał do zaproszenia na wzór Jana Pawła II Maryi do swojego życia i w Niej szukać oparcia.

Figura Królowej Tatr została koronowana w 1992 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego. Co roku Wiktorówki odwiedza wielu pielgrzymów i tatrzańskich turystów. Z tym szczególnym miejscem związany jest również abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, który od wielu lat urlop spędza w Zakopanem.

Cudowna Jaworzyńska Pani. (…) Biegnę do Ciebie, staję przed Tobą i błagam o pomoc Maryjo. (…) Prosimy prowadź nas tą drogą, która zawsze jest pewna – możemy przeczytać na jubileuszowym obrazku.