Pasterka 2018

Pasterka to pierwsza Msza z Uroczystości Bożego Narodzenia. Punktem kulminacyjnym całego wieczoru wigilijnego jest Pasterka. Uroczysta Msza Św. upamiętnia oczekiwanie i żarliwą modlitwę pasterzy dążących do Betlejem. W Poroninie sprawowana jest tradycyjnie o północy z licznym udziałem parafian i świątecznych gości z całej Polski.

„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele”.

Pasterka swoją nazwę zawdzięcza ubogim chłopom, którzy jako pierwsi przybyli do małego Jezusa. Radosną nowinę przyjścia na świat Zbawiciela, Anioł z nieba oznajmił właśnie pastuszkom, pilnującym swoich owiec. Bez wahania udali się oni do miasta dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie”.