Adwent 2022

Adwent w Parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie 2022

Jak co roku we wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy adwent. Zgodnie z nauczaniem Kościoła zmienił on swój charakter z pokutnego na radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. W naszej rodzinie parafialnej tegoroczny Adwent obfitował w wiele wydarzeń, był to zatem czas aktywnego oczekiwania na przyjście Pana. Duchowy, czterotygodniowy crossfit rozpoczął się 27 XI, w pierwszą niedzielę Adwentu, kiedy uroczyście poświęcono wieniec opłatki na stół wigilijny. Nowego wystroju nabrało też prezbiterium kościoła.

Przez cały Adwent w czasie rorat słuchaliśmy kazań o bohaterach historii zbawienia i wspomnień Świętego Dziadka Joachima ( materiały Gościa Niedzielnego). Przy Parafii odbył się też kiermasz ciast, miodu, stroików świątecznych.

Dzieci 6 grudnia spotkały się ze Św. Mikołajem ,a 8 grudnia dzieciom komunijnym poświęcono medaliki.

W szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym w Poroninie otwarto wystawę ,,Przejrzał ją Bóg i wybrał ją sobie”. Wystawa otwarta jest do 2 stycznia 2023 r. (źródło https://www.poronin.pl)

W niedzielę Gaudete gościliśmy Małe Siostry Jezusa, które dzieliły się z nami świadectwo powołania zakonnego i rozprowadzały figurki Dzieciątka Jezus.

18 XII Młodzieżowy Chór Parafialny wykonał Akatyst.
„Jest to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich Kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Akatyst składa się z mniejszych form poezji liturgicznej – kondakionów i ikosów (zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów). Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub świętych, zwłaszcza męczenników. Akatysty są zawsze śpiewane na stojąco a cappella. Niekiedy stanowią zasadniczą część szczególnych nabożeństw, co dotyczy zwłaszcza najbardziej znanego Akatystu ku czci Bogurodzicy.”
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Akatyst

23 XII Harcerze przynieśli do kościoła światełko betlejemskie, a parafianie skorzystali ze spowiedzi adwentowej. 

Nie zabrakło również sportowych emocji, od kibicowania Biało – czerwonym po losowanie wśród Liturgicznej Służby Ołtarza oryginalnej piłki mundialowej Adidas Al Rihla, którą wylosował jeden z ministrantów poprawnie typując zwycięzców Mundialu w Katarze.

Adwentowy czas ubogaciły odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, rekolekcje dla małżonków i rodziców u Sióstr Michalitek, jasełka w naszych Szkołach i Przedszkolach oraz jarmark Bożonarodzeniowy przy GOK-u w Poroninie. (źródło https://www.poronin.pl)

Tak aktywny duchowo Adwent zaowocuje dobrym przeżyciem Bożego Narodzenia przy góralskich oprawach Mszy Świętych.